Zdarma doprava na objednávky od 3300,-

Jak roste kakao

Odkud Kakao pochází, jak roste a jeho odrůdy

Odkud kakao pochází a kde všude se dnes pěstuje 

 
cacao-zone-20-20
© World Cocoa Foundation  

Kakao historicky pochází ze střední a jižní Ameriky, je úzce propojeno s kulturou Olméků, Mayů a Aztéků. Odsud se postupně rozšířilo do dalších oblastí tropického pásu. Jeho  "zóna 20/20"  je 20 ° zeměpisné šířky na sever a na jih od rovníku, tedy Střední a Jižní Amerika, Střední Afrika a rovníková Asie (včetně Oceánie).  Nyní je oblastí s největší světovou produkcí kakaa západní Afrika (konkrétně Pobřeží slonoviny, Ghana, Kamerun a Nigérie), odkud pochází většina levného kakaa pro produkci komerční čokolády (v roce 2019 to bylo přes 75% světové produkce kakaa!). Zajímavé je, že začátek přesunu masové produkce kakaa z Ameriky do západní Afriky se časově shoduje se zákazem otroctví v Americe, tj. transportu pracovní síly z Afriky.  

 

Jak roste Kakao: trocha botaniky 

Kakaovník: stálezelený tropický strom

kakao_strom_final_web 

Kakaovník miluje stín v sousedství větších stromů, kokosovníků, banánovníků, avokád, které jej chrání před sluncem a větrem (říká  se jim kakaovníkové matky). Kakau se dobře daří také v sousedství kardamonu, manga, kávy, a ananasovníků. Těmito nároky jsou přirozeně podporovány polykulturní a permakulturní principy a biodiverzita. Vyžaduje humózní, hojně zavlažovanou půdu. Kakaovník má schopnost absorbovat chutě z okolí: chuť semen kakaa a specifický koktejl výživových látek jsou ovlivněné jak odrůdou kakaovníku, tak půdou, klimatem a stromy, které rostou v jeho blízkosti.  Kakaoví fajnšmekři tak můžou v kakau vystopovat chuť vanilky, kávy, tabáku, kokosu a další ovocné chuti.

Divoká forma kakaovníku dosahuje výšky 10 – 15 m, kultivované odrůdy se udržují 3 – 6 m vysoké, s větvemi blízko nad zemí pro snadnější sklizeň plodů. V dobrých podmínkách začíná mladý strom plodit po 3-5 letech. Na dospělém kakaovníku vyroste 2 x ročně  cca 50 plodů (lusků).  Lusky  jsou sklizeny šetrně pomocí mačety nebo nože na dlouhé tyči tak, aby se místo na kmeni nepoškodilo, jelikož přímo z něj pak znovu vyrůstají další květy. V přirozených podmínkách může kakaovník žít až 200 let,  přičemž plodí zhruba 25 let života. Na monokulturních velkoplatážích stromy často nežijí déle než 7 let. 

 Kakaový lusk a Kakaový bob: cesta od květu po lusk a bob

Zvláštností kakaovníku je, že jeho květy vyrůstají jak z větví, tak přímo z kůry kmene stromu. Květy jsou opylovány pouze hmyzem, a jsou otevřeny pro opylení jenom asi 4 dny. Častý mýtus který se bez ověření šíří je že zásadní opylovač kakaa je druha pakomára, ve skutečnosti květy opylují nejčastěji mravenci kteří jsou všudypřítomní. Po šesti měsících je zralý plod cca 20 cm dlouhý a je chráněn tlustou pevnou slupkou v nádherných odstínech žluté, oranžové, červené či fialové barvy.

kakao_lusk

Uvnitř plodu je sladká bílá dužina a v ní 20-50 semen fialové barvy, tedy kakaových bobů. Pro představu: z jednoho plodu se vyrobí 3-4 tabulky vysoce kvalitní čokolády.